Duminică, 28 iunie, autoritățile irakiene au arestat 47 de oficiali în cadrul unei campanii a noului premier împotriva corupției care a afectat țara în ultimele decenii, a transmis media de sat. Incusiv membri ai Parlamentului irakian au fost lăsați fără imunitate și arestați la ordinul noului premier irakian.
Noup premier, Ali Al-Zaidi, care a preluat funcția cu sprijin din partea SUA pe 14 mai, a făcut două promisiuni: să combată corupția și să impună un monopol al statului asupra armamentului, la peste două decenii după războiul sectarian. Toate grupurile pro-arme au fost solicitate să cedeze armele de foc către autorități.
Cetățenii irakieni de pe străzile Bagdadului, intervievați de Al Jazeera, s-au declarat „încântați” de arestările în masă a politicienilor investigați pentru corupție.
„Sprijinim eforturile noului premier pentru a combate corupoția. De 23 de ani, corupția a erodat statul, toate departamentele și instutțiile. Noi sprijinim...

acum 1 ora
19






















English (US) ·
Romanian (RO) ·