„Întâlnire la Finanțe cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA la București și cu Directorul de Investiții DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a SUA, Conor Coleman. Am continuat azi, cu ambii interlocutori, dialogul continuu din ultimul an cu partenerii de la Washington, despre întărirea dimensiunii economice a parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite”, notează pe Facebook ministrul român.
Nazare a explicat că DFC este instituția prin care guvernul american sprijină investițiile private în proiecte strategice din afara Statelor Unite, în domenii precum infrastructura, energia și tehnologia.
Agenda discuțiilor
Potrivit ministrului de Finanțe, discuția cu oficialii americani a vizat: infrastructură strategică, energie, tehnologie, rolul Băncii de Investiții și Dezvoltare și soluții prin care putem atrage mai mult capital american în economia românească.
„Parteneriatul eco...

acum 1 ora
9




















English (US) ·
Romanian (RO) ·