Alexandru Nazare, discuții cu ambasadorul Statelor Unite despre atragerea de capital american în economia României

acum 1 ora 9

„Întâlnire la Finanțe cu Darryl Nirenberg, ambasadorul SUA la București și cu Directorul de Investiții DFC – Corporația Financiară pentru Dezvoltare Internațională a SUA, Conor Coleman. Am continuat azi, cu ambii interlocutori, dialogul continuu din ultimul an cu partenerii de la Washington, despre întărirea dimensiunii economice a parteneriatului strategic dintre România și Statele Unite”, notează pe Facebook ministrul român. 

Nazare a explicat că DFC este instituția prin care guvernul american sprijină investițiile private în proiecte strategice din afara Statelor Unite, în domenii precum infrastructura, energia și tehnologia.

Agenda discuțiilor

Potrivit ministrului de Finanțe, discuția cu oficialii americani a vizat: infrastructură strategică, energie, tehnologie, rolul Băncii de Investiții și Dezvoltare și soluții prin care putem atrage mai mult capital american în economia românească. 

„Parteneriatul eco...

Sursa: https://www.mediafax.ro/stirile-zilei/alexandru-nazare-discutii-cu-ambasadorul-statelor-unite-despre-atragerea-de-capital-american-in-economia-romaniei-23759637

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.