ANM: Bucureștiul intră sub Cod galben de caniculă. Temperaturile urcă până la 33 de grade, iar disconfortul termic se accentuează

acum 1 ora 7

De miercuri, Capitala intră sub atenționare Cod galben de caniculă, după ce indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități.

ANM a emis o informare meteorologică pentru București, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 10:00 – 25 iunie, ora 21:00. Aceasta vizează vreme călduroasă și disconfort termic ridicat.

Potrivit meteorologilor, până joi dimineață, vremea va rămâne călduroasă, iar gradul de instabilitate atmosferică va crește treptat.

Cerul va fi variabil în prima parte a zilei. După-amiaza sunt așteptate înnorări accentuate, averse torențiale și descărcări electrice. Cantitățile de apă pot ajunge la 5-10 litri pe metrul pătrat.

Vântul va sufla slab și moderat. În timpul ploilor sunt posibile intensificări de scurtă durată, cu rafale de până la 45 km/h. Temperatura maximă va fi în jurul valorii de 30 de grade, iar minima se va situa între 19 și 20 de grade.

Cod galben de caniculă în București

Joi, vremea va deveni...

Sursa: https://www.mediafax.ro/meteo/anm-bucurestiul-intra-sub-cod-galben-de-canicula-temperaturile-urca-pana-la-33-de-grade-iar-disconfortul-termic-se-accentueaza-23760645

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.