Budăi: PNL, USR și UDMR, majoritate de conjuctură formată ad-hoc în Parlament. O construcție artificială

acum 1 ora 7

Într-o postare făcută duminică pe Facebook, Marius Budăi susține că PNL și USR „au transformat blocajul guvernamental într-o strategie politică deliberată”.

El a prezentat mai multe dovezi în acest sens:

„Fapta nr. 1
Eugen Tomac este nominalizat premier. PNL și USR încep «negocierile». De fapt, începe un interogatoriu cu condiții în cascadă, fiecare acceptare urmată imediat de o nouă exigență.
Niciun ministru PSD. Tomac acceptă. Niciun secretar de stat din PSD. Tomac acceptă. Niciun prefect, niciun subprefect apropiat de PSD. Tomac acceptă – și face mai mult: le cere să nominalizeze ei care sunt propunerile de miniștri pe care îi consideră apropiați de PSD și să discute și să-i schimbe. Control total asupra guvernului, pus pe masă. Răspunsul? Au plecat fără să semneze. Pentru că nu un acord căutau. Căutau un pretext documentat pentru refuz. Misiune îndeplinită.

Fapta nr. 2
Ilie Bolojan vine la Cotroceni și pune singur pe masă trei variante de ieșire ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/budai-pnl-usr-si-udmr-majoritate-de-conjuctura-formata-ad-hoc-in-parlament-o-constructie-artificiala-23762855

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.