Cătălin Predoiu își explică votul pentru Guvernul Veștea: România avea nevoie urgentă de un guvern / Liderul liberal spune că acceptă inclusiv excluderea din PNL

acum 1 ora 5

Cătălin Predoiu susține că a pledat constant, alături de alți colegi din partid, pentru participarea PNL la guvernare, argumentând că România avea nevoie de un executiv funcțional și de stabilitate politică.

„De peste o lună de zile, eu și alți colegi din PNL am susținut constant că partidul trebuie să participe la guvernare, deoarece România are nevoie de un guvern funcțional, cu puteri depline, și fără PNL nu se prea poate. PNL este soluția crizei politice, nu AUR”, a declarat Predoiu.

Acesta a avertizat că prelungirea blocajului politic risca să afecteze încrederea piețelor financiare și a mediului economic.

„Piețele financiare și mediul economic și-ar putea pierde răbdarea, iar prelungirea incertitudinii a generat costuri și riscuri pe care nu ni le puteam permite”, a adăugat liderul liberal.

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/catalin-predoiu-isi-explica-votul-pentru-guvernul-vestea-romania-avea-nevoie-urgenta-de-un-guvern-liderul-liberal-spune-ca-accepta-inclusiv-excluderea-din-pnl-23760708

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.