„În această perioadă lucrăm la mai multe regulamente pentru a aduce mai multă ordine și mai multă predictibilitate în București. Prea des, spațiul public este abuzat: clădirile de patrimoniu sunt împopoțănate, trotuarele sunt ocupate, iar ceea ce ar trebui să fie excepția ajunge să devină regulă”, a notat pe Facebook, Ciprian Ciucu.
Edilul a transmis că mediul de afaceri se confruntă cu dificultăți generate de lipsa unor proceduri clare. Potrivit acestuia, procesul de autorizare a teraselor durează prea mult și este uneori subiectiv.
„În același timp, mediul de afaceri nu beneficiază de reguli clare. Autorizarea teraselor durează prea mult, și din vina noastră, a Primăriei, și este, uneori, arbitrară. Legea nu este aplicată consecvent, conformarea voluntară este sporadică, iar sentimentul general este că fiecare se descurcă după propriile reguli. Un oraș nu poate funcționa astfel”, a spus primarul.

acum 1 saptamana
8





















English (US) ·
Romanian (RO) ·