Compania petrolieră a Serbiei NIS scapă temporar de sancțiunile SUA. MOL negociază preluarea pachetului rusesc deținut de Gazprom
acum 1 saptamana
9
Compania petrolieră sârbă NIS a primit o nouă amânare a sancțiunilor impuse de SUA, în timp ce grupul ungar MOL încearcă să finalizeze preluarea participației majoritare deținute de companiile ruse Gazprom Neft și Gazprom.
Compania petrolieră sârbă NIS, controlată în prezent de acționari ruși și vizată de sancțiunile americane, a obținut o nouă derogare din partea Departamentului Trezoreriei SUA, care îi permite să continue activitatea cel puțin până la 1 iulie. Potrivit Reuters, decizia oferă companiei posibilitatea de a continua importul și procesarea țițeiului, evitând blocaje majore în sectorul energetic al Serbiei.
În paralel, grupul petrolier ungar MOL continuă negocierile pentru achiziționarea participației de 51,56% deținute de companiile ruse Gazprom Neft și Gazprom în cadrul NIS, tranzacție care ar putea schimba ...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.