Comuna din România în care localnicii primesc apă cu porția. Doar 8 ore pe zi beneficiază de apa din rețea, odată cu vremea caniculară. Care este motivul

acum 1 ora 21

Într-o comună din România, localnicii au ajuns să primească apă cu porția, iar cei care consumă peste limită vor fi nevoiți să plătească tarife mai mari. Aceștia beneficiază doar 8 ore pe de apa din rețea, odată cu vremea caniculară. Autoritățile locale, însă, explică de ce a fost luată o astfel de măsură, iar informațiile pot fi consultate mai jos.

În comuna Ghercești din județul Dolj, localnicii primesc apă din rețea doar 8 ore pe zi, odată cu creșterea temperaturilor. Altfel, localnicii care ajung să consume prea multă apă, vor fi buni de plată. Tarifele pot fi majorate de patru ori. Autoritățile menționează că o astfel de măsură ar urma să diminueze risipa de apă pe timpul verii, perioadă în care, de obicei, este secetă.

Sursa: https://www.gandul.ro/actualitate/comuna-din-romania-in-care-localnicii-primesc-apa-cu-portia-doar-8-ore-pe-zi-beneficiaza-de-apa-din-retea-odata-cu-vremea-caniculara-care-este-motivul-20936865
Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.