Criză de medici la Spitalul Județean Târgoviște: lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare

acum 1 ora 11

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, cea mai mare unitate medicală din județul Dâmbovița, se confruntă cu o problemă serioasă de personal. Potrivit situației privind necesarul de medici pentru anul 2026, spitalul are un deficit de nu mai puțin de 43 de medici, inclusiv în secții esențiale pentru funcționarea sistemului de urgență și pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni grave.

Cea mai dificilă situație este la UPU-SMURD, unde lipsesc 10 medici. Deficit este înregistrat și la Psihiatrie și Radiologie, fiecare cu câte șase posturi vacante. Neurologia are nevoie de încă patru specialiști, iar Pediatria de trei. Posturi neocupate există și în alte specialități importante, precum Nefrologie, Cardiologie, ATI, ORL, Medicină Internă, Oncologie sau Gastroenterologie.

Sursa: https://www.gandul.ro/sanatate/criza-de-medici-la-spitalul-judetean-targoviste-lipsesc-43-de-specialisti-unitatea-a-lansat-o-campanie-online-pentru-recrutare-20934218
Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.