În speța judecată era vorba de fapte săvârșite în toamna anului 2022 și primăvara anului 2023 în care un băiat minor a fost agresat de inculpatul Nicușor Grameni, fost crainic al FC Dinamo.
Acuzațiile penale au fost susținute de declarații ale diferitelor persoane dar și de exploatarea unor conversații aflate pe suporturi optice.
Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul București l-au trimis în judecată în decembrie 2024 pe Grameni, organizator de competiții al FC Dinamo, pentru două acte materiale de agresiune sexuală săvârșită asupra minorului, în formă continuată.
Inițial, instanța de fond, Judecătoria Sector 2, l-a condamnat pe Nicușor Grameni la 6 ani de închisoare cu executare pentru comiterea, în formă continuată a infracțiunii de agresiune sexuală asupra minorului. Judecătorul de fond a subliniat în decizie gravitatea infracțiunii, continuitatea acesteia, efectele asupra minorului și a dispus ca lui Grameni să i se interzică și o serie de drepturi e...

acum 1 ora
9






















English (US) ·
Romanian (RO) ·