„Războiul decurge foarte bine. După cum știți, câștigăm la un avantaj considerabil. Iranul face concesii foarte mari. Vom vedea ce se întâmplă – dar a fost foarte, foarte, foarte puternic”, le-a declarat Trump reporterilor de la Capitoliu.
Săptămâna trecută, Trump și președintele iranian Masoud Pezeshkian au semnat electronic „Memorandumul de înțelegere de la Islamabad”, care are scopul de a deschide calea pentru încheierea războiului lansat de Washington și Tel Aviv împotriva Iranului pe 28 februarie.
În conformitate cu acordul, Washingtonul și Teheranul urmează să poarte negocieri timp de 60 de zile, cu posibilitatea unei prelungiri, menite să ajungă la un acord final care să acopere programul nuclear al Iranului și sancțiunile internaționale.
Negocierile pentru pace vor fi reluate săptămâna viitoare
Mediatorul Pakistan a declarat că discuțiile la nivel tehnic vor fi reluate săptămâna viitoare, după o pauză temporară, potrivit Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/donald-trump-proclama-victoria-in-razboiul-din-iran-sunt-de-acord-cu-tot-ce-vreau-eu-23761213 Declinarea răspunderii !!!
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.

acum 1 ora
14





















English (US) ·
Romanian (RO) ·