Conform ministrului, România a atras în perioada iunie 2025 – iunie 2026 10 miliarde de euro fonduri europene: „Este un record absolut pe fonduri europene atrase vreodată în 12 luni consecutive”.
Dragoș Pîslaru susține că a fost triplată absorbția pe fondurile de coeziune, de la 3.279.387.099 euro anul trecut la 10.418.362.085 euro în prezent, adică un plus de 7.138.974.986 euro.
„După ce ne-am obișnuit să fim mereu ultimii în toate clasamentele, România este astăzi pe locul 2 în Uniunea Europeană la sume nete absorbite”, adaugă Pîslaru.
El spune că, în ciclul financiar actual, contractarea a atins pragul de 97% și că „sunt sigur că ajungem la 100%”, iar pe PNRR au fost atrase sume brute de 2.620.279.973 euro pe cererea de plată nr. 4, 350.692.010 euro pe cerea de plată nr. 3, adică 2.970.971.983 euro.
Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/dragos-pislaru-anunta-ca-romania-a-stabilit-un-record-in-ceea-ce-priveste-atragerea-de-fonduri-europene-23761609 Declinarea răspunderii !!!
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.

acum 1 ora
14






















English (US) ·
Romanian (RO) ·