Nu le-ai spune niciodată: „aveți puțină răbdare, să vedem cum ies calculele după ce aplicăm formula gândită de Casa Națională de Asigurări de Sănătate,,.
Știu că ați ridicat o sprânceană, neînțelegând nimic din tot ce ați citit până acum. Ce calcule, ce formule, când noi vorbim despre o cursă contra cronometru cu moartea?
Când ești pacient, cinismul birocrației se simte ca o mână învizibilă ce te împinge în prăpastie, pentru că, în loc să speri că te vei însănătoși, trebuie să te îngrijorezi că nu găsești la timp un loc în spital, că nu există tratament disponibil, că personalul medical e din ce în ce mai rarefiat, că odată intrat în spital riști să dobândești și alte boli.
Dar stați puțin, nu aveți ca pacienți și opțiunea de a vă trata gratuit la un spital privat? Principiul că banii urmează pacientul nu se mai aplică în România? Statul nu vă mai acoperă cheltuielile cu tratamentul oncologic dacă alegeți mediul privat ?
Prima tentație ar fi să r...

acum 1 saptamana
16






















English (US) ·
Romanian (RO) ·