Eurostat: Tinerii români, pe ultimul loc în UE în ceea ce privește angajarea după absolvire

acum 1 saptamana 14

Rata de ocupare a tinerilor cu vârste cuprinse între 20 și 34 de ani care au absolvit recent învățământul a fost, în 2025, în Uniunea Europeană, de 83%.

Potrivit Eurostat, rata a crescut față de 82,3%, cât era în 2024. Mai mult, statisticile arată că, în ultimii 11 ani, această rată a crescut cu 7,5 puncte procentuale.

Rata de ocupare a absolvenților cu studii superioare în 2025 a fost de 87%, cu aproape 10 puncte procentuale mai mare decât cea a celor cu studii medii, de 77,2%.

Dintre țările UE, Malta a înregistrat cea mai mare rată de ocupare a absolvenților recenți, de 91%, devansând Germania (90,6%) și Țările de Jos (90,1%).

La celălalt capăt al scalei, Grecia (62,4%), Italia (71,8%) și România (72,7%) au înregistrat cele mai scăzute rate de ocupare a forței de muncă.

Bărbații și-au găsit mai ușor de lucru

Eurostat arată că bărbații și-au găsit mai ușor de lucru decât femeile.

Astfel, rata de ocupare a forței de muncă în rândul ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/social/eurostat-tinerii-romani-pe-ultimul-loc-in-ue-in-ceea-ce-priveste-angajarea-dupa-absolvire-23756155

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.