Expansiunea platformelor non-UE poate genera pierderi de 1,78 miliarde lei pentru economia României

acum 1 saptamana 1

Un studiu realizat de Academia de Studii Economice din București, privind impactul socio-economic al platformelor internaționale de comerț electronic asupra României, arată că expansiunea accelerată a platformelor non-UE poate avea efecte negative semnificative asupra economiei românești, dacă nu este însoțită de măsuri care să asigure un cadru concurențial echitabil.

Potrivit studiului, în cazul platformelor non-UE, valoarea tranzacțiilor nu se traduce în aceeași măsură în valoare adăugată la nivel local, în locuri de muncă, taxe plătite în România sau investiții în ecosistemul local de servicii. Produsele sunt, de regulă, fabricate în afara Uniunii Europene și ajung direct la consumatorii români, fără a genera efecte economice multiplicatoare comparabile cu cele create de comercianții români și europeni.

Studiul estimează că, strict pe baza încasărilor de TVA prin sistemul IOSS, vânzările companiilor din afara Uniunii Europene către România au ajuns în 2025 la cel pu...

Sursa: https://www.mediafax.ro/publicitate/expansiunea-platformelor-non-ue-poate-genera-pierderi-de-178-miliarde-lei-pentru-economia-romaniei-23755760

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.