Fostul ministru al Sănătății dezvăluie că Bolojan a blocat angajarea medicilor în spitalele din România. Mii de specialiști au ajuns șomeri

acum 1 ora 16

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, afirmă că premierul demis, Ilie Bolojan, a blocat ocuparea posturilor de medici în spitalele de stat, sub pretextul „reformei”. Potrivit lui Rogobete, decizia premierului a lăsat 2000 de medici fără un loc de  muncă, în timp ce spitalele se confruntau cu lipsa de personal.

„Hai să aprindem puțin lumina. Pentru că, dacă tot acesta este sloganul pe care s-au cheltuit milioane în ultimele săptămâni, măcar să vorbim și despre realitate”, spune Rogobete.

„Ca fost ministru al Sănătății am semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist. Peste 2.000 de tineri care au terminat rezidențiatul, au promovat examenul de specialitate și au primit recunoașterea oficială a profesiei prin semnătura mea.

Știți ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, șomeri”, precizează fostul demnitar.

„Nu a fost de acord cu scoaterea la concurs a posturilor de care spitalele aveau disperată nevoie”

Potrivit lui Alexand...

Sursa: https://www.gandul.ro/politica/fostul-ministru-al-sanatatii-dezvaluie-ca-bolojan-a-blocat-angajarea-medicilor-in-spitalele-din-romania-mii-de-specialisti-au-ajuns-someri-20936599

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.