Garda de Mediu și IGSU au verificat, în intervalul 25 mai-12 iunie, toate cele 50 depozite conforme de deșeuri municipale clasa B din România. S-au descoperit mai multe probleme legate de gestionarea levigatului și funcționarea sistemelor de captare a biogazului. Mai mult, nu erau respectate măsurile de prevenire a incendiilor, potrivit Digi24.
„Garda Naţională de Mediu şi Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă au verificat toate cele 50 de depozite conforme de deşeuri municipale clasa B din România, într-o acţiune naţională desfăşurată înaintea sezonului cald, perioadă în care creşte riscul de autoaprindere şi incendii. Controalele au avut loc în perioada 25 mai – 12 iunie 2026 şi au vizat atât respectarea legislaţiei de mediu, cât şi măsurile de prevenire şi stingere a incendiilor”, a anunțat, ineri, Garda de Mediu.
În urma verificărilor, comisarii Gărzii Naţionale de Mediu au dat 18 amenzi contravenţionale, în valoare totală de 850.000 lei, 5 avertismente ...

acum 1 ora
9






















English (US) ·
Romanian (RO) ·