Guvernul Cehiei îl exclude pe președinte din delegația pentru summitul NATO de la Ankara

acum 1 ora 10

Petr Pavel este fost general și fost oficial de rang înalt al NATO. Premierul Andrej Babis a spus că guvernul este cel care trebuie să apere pozițiile țării la summit, inclusiv în privința cheltuielilor reduse pentru apărare, scrie Reuters.

„Este un summit foarte special”, a declarat Babis într-o conferință de presă.

„Probabil nu va fi foarte plăcut pentru țara noastră, dar avem responsabilitatea de a ne apăra poziția”, a adăugat premierul.

Potrivit Constituției cehe, președintele are atribuții limitate, iar politica externă este stabilită de guvern. Totuși, de la aderarea Cehiei la NATO, în 1999, președinții au condus aproape întotdeauna delegațiile țării la summituri NATO, uneori alături de premieri.

Pavel a fost general de carieră, a condus armata cehă și a fost șef al C...

Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/guvernul-cehiei-il-exclude-pe-presedinte-din-delegatia-pentru-summitul-nato-de-la-ankara-23759749

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.