Ilie Bolojan susține că folosirea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea este o încălcare a Constituției
acum 1 ora
13
Ilie Bolojan, președintele PNL, a declarat luni seară că invocarea numelui PNL de către miniștrii din guvernul Veștea reprezintă „o încălcare a Constituției”. Acesta a precizat că a transmis o notificare în acest sens conducerii Parlamentului.
Bolojan: ”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz”
Bolojan acuză că folosirea numelui PNL în lista guvernului depusă de Veștea reprezintă un abuz, că PNL nu susține acest guvern și că menționarea partidului în componența politică a executivului este incorectă. Potrivit lui Bolojan, situația reprezintă o încălcare a Constituției, deoarece nu este clară compoziția politică reală a guvernului. Premierul demis a explicat că această problemă ar putea crea complicații în cazul unei eventuale remanieri guvernamentale.
”Ceea ce au făcut cei care au depus lista de guvern e o formă de abuz. E vorba despre folosirea numelui unui partid care, așa cum am notificat conducerea Parlamentului, nu e su...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.