„Este un caz scandalos”, a declarat Peskov în cadrul unei conferințe de presă, citat de TASS. „Relațiile federației noastre cu federația mondială au fost restabilite pe deplin, iar gimnastele noastre au dreptul să concureze sub steagul național și pe fondul imnului Rusiei”, a subliniat el.
„Vorbim aici despre o decizie absolut arbitrară luată de autoritățile municipale ale acestui oraș”, a adăugat purtătorul de cuvânt al Kremlinului.
Delegația Rusiei, retrasă
Anterior, Federația Rusă de Gimnastică a anunțat că se retrage de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, care se desfășoară în Cluj-Napoca, „din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiție din partea organizatorilor”.
Federația Rusă de Gimnastică a precizat că va solicita aplicarea strictă a deciziilor Federației Mondiale de Gimnastică, folosind toate mijloacele legale internaționale dispo...

acum 1 ora
5






















English (US) ·
Romanian (RO) ·