Șeful statului a afirmat că, de la începutul mandatului său, a observat existența unor tensiuni sociale semnificative în România și a făcut apel constant la calm și dezescaladare în spațiul public.
Nicușor Dan a precizat și că s-a observat o ostilitate la adresa magistraților în ultimele luni.
„Eu, de când exercit mandatul ăsta, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat la calm și la dezescaladare. Evident că câteva luni, și e regretabil că lucrul ăsta s-a întâmplat, a existat o aversiune socială față de magistrați”, a spus președintele Dan.
Acesta a reacționat și cu privire la Hotărârea 1348 adoptată de Consiliul Superior al Magistratur...

acum 1 ora
7























English (US) ·
Romanian (RO) ·