Părinții își urmăresc tot mai des copiii adulți prin telefon. Ajută cu adevărat la siguranță sau creează noi probleme?

acum 1 saptamana 22

Potrivit unui sondaj realizat de C.S. Mott Children’s Hospital din cadrul Universității din Michigan,citat de CNN, peste jumătate dintre părinții care au copii cu vârste între 18 și 25 de ani folosesc tehnologii de localizare pentru a le urmări deplasările. Cei mai mulți spun că fac acest lucru pentru liniștea proprie. Aproximativ 68% dintre respondenți au indicat că monitorizarea îi ajută să își reducă îngrijorările. De asemenea, 64% spun că vor să poată interveni mai rapid în cazul unei urgențe. Există însă și părinți care recunosc că urmăresc locația copiilor pentru a verifica dacă aceștia se află în locuri pe care le consideră potrivite.

De ce localizarea permanentă nu oferă întotdeauna mai multă siguranță

Specialiștii avertizează că accesul permanent la locația unei persoane poate crea o falsă senzație de control. Datele din sondaj ar...

Sursa: https://www.mediafax.ro/social/parintii-isi-urmaresc-tot-mai-des-copiii-adulti-prin-telefon-ajuta-cu-adevarat-la-siguranta-sau-creeaza-noi-probleme-23756133

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.