Liderul senatorilor AUR a explicat că AUR a anunțat încă din martie că va depune în mai moțiune de cenzură și că „PSD-ul s-a alăturat acestui efort după 20 aprilie 2026”.
„Dar ei voiau să facem această moțiune de cenzură imediat după 20 aprilie. Dar ei să n-o semneze. Pentru a putea să-și șantajeze foștii parteneri de guvernare cu faptul că ar putea vota moțiunea AUR. Și atunci noi am zis că nu intrăm în acest joc. Și că noi ne ținem de calendarul nostru. Exact presiunile pe care le-ați văzut acum să votăm guvernul Veștea erau și atunci, cam de la aceiași oameni”, a spus Petrișor Peiu, la Digi24.
„PSD-ul are o reticență”
Întrebat dacă AUR a avut o înțelegere cu PSD și dincolo de moțiunea de cenzură, Peiu a spus: „Nu. Am spus-o de la început, din ziua de… Nu mai știu cât era, duminică, înainte de anunțul cu moțiunea de cenzură. Am spus-o de atunci, de la prima întâlnire cu domnul Grindeanu și cu domnul Neașcu că vorbim doar despre moțiunea de cenzură”.
P...

acum 1 ora
13























English (US) ·
Romanian (RO) ·