Peiu: PSD-ul are o reticență în a face în mod transparent o relație cu AUR

acum 1 ora 13

Liderul senatorilor AUR a explicat că AUR a anunțat încă din martie că va depune în mai moțiune de cenzură și că „PSD-ul s-a alăturat acestui efort după 20 aprilie 2026”.

„Dar ei voiau să facem această moțiune de cenzură imediat după 20 aprilie. Dar ei să n-o semneze. Pentru a putea să-și șantajeze foștii parteneri de guvernare cu faptul că ar putea vota moțiunea AUR. Și atunci noi am zis că nu intrăm în acest joc. Și că noi ne ținem de calendarul nostru. Exact presiunile pe care le-ați văzut acum să votăm guvernul Veștea erau și atunci, cam de la aceiași oameni”, a spus Petrișor Peiu, la Digi24.

„PSD-ul are o reticență”

Întrebat dacă AUR a avut o înțelegere cu PSD și dincolo de moțiunea de cenzură, Peiu a spus: „Nu. Am spus-o de la început, din ziua de… Nu mai știu cât era, duminică, înainte de anunțul cu moțiunea de cenzură. Am spus-o de atunci, de la prima întâlnire cu domnul Grindeanu și cu domnul Neașcu că vorbim doar despre moțiunea de cenzură”.

P...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/peiu-psd-ul-are-o-reticenta-in-a-face-in-mod-transparent-o-relatie-cu-aur-23762870

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.