Pompierii au venit cu autospeciale în parcurile pentru copii din Oradea pentru a crea „oaze de răcoare”. Imagini cu „intervenția specială”
acum 1 ora
21
Valul de căldură din Europa de Vest afectează și România. În cea mai mare parte a țării, temperaturile maxime au depășit pragul de 30 de grade Celsius. Mulți români folosesc aparate de aer și ventilatoare condiționat pentru a se răcori, deși climatologii occidentali atrag atenția că sunt mari consumatoare de energie electrică.
Combustibilii fosili care sunt arși emit cantitate mare de dioxid de carbon în atmosferă, provocând efectul de seră și rezultând încălzirea globală. Iar medicii susțin că ventilatoarele și aparatele de răcire, dacă nu sunt curățate frecvent, bacteriile pot îmbolnăvi persoanele expuse.
Specialiștii sugerează metode alternative pentru ca europenii să se răcorească, fără consum mare de energie. O modalitate ar fi proiectarea de sisteme centrale de ventilație asigurată cu conducte cu apă rec...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.