Aleksandrar Vucic, aflat la conducerea Sebiei din 2017, a anunțat sâmbătă că va demisiona din funcția de președinte în câteva săptămâni.
Liderul de la Belgrad a convocat organizarea alegerilor prezidențiale și parlamentare anticipate, potrivit Reuters.
Vucic a mai fost prim-ministrul Serbiei între 2014 și 2017. Epoca de 13 ani a lui Vucic a fost marcat[ de proteste violente de după tragedia de la Novi Sad din 2024, când au murit 14 oameni în urma prăbușii unei stații feroviare.
În urmă cu câteva zile, studenții care au comemorat victime tragediei au cerut alegeri generale anticipate.
Vucic le-a spus susținătorilor:
„Voi mai fi președinte doar pentru câteva săptămâni și voi demisiona”.
Cel de-al doilea mandat prezidențial al lui Vucic urma să expire la mijlocul anului 2027.
Nu a specificat însă data exactă...

acum 2 ore
10






















English (US) ·
Romanian (RO) ·