Criza politică a intrat într-o nouă etapă după retragerea lui Eugen Tomac. El fusese prima propunere de premier. Mandatul a fost depus înainte de votul din Parlament. Decizia a venit după ce PNL și USR au anunțat că nu susțin formula de guvern.
Soluţia vine de la Dumnezeu. Cel puţin aşa consideră un grup de parlamentari care îl propun ca premier chiar pe PF Daniel, patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.
„Singura propunere de prim-ministru care ar asigura în acest moment de criză politică o majoritate solidă în Parlamentul României este Prea Fericitul Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române. Din acest motiv, precum şi din motive istorice, culturale şi politice, propun ca Prea Fericitul Daniel sp fie desemnat pentru funcția de prim-ministru al României.
În contextul în care România traversează o perioadă de incertitudine politică, marcată de dificultăți în desemnarea unui prim-ministru, și de negocieri prelungite şi eşuate pentru formarea unui Guv...

acum 1 ora
15






















English (US) ·
Romanian (RO) ·