România vrea mai multe exporturi și investiții în Egipt. Oana Țoiu anunță planuri pentru un acord de liber schimb cu Cairo
acum 1 saptamana
13
România și Egiptul analizează noi proiecte de cooperare economică, inclusiv creșterea exporturilor de cereale și crearea unei zone economice libere dedicate companiilor românești interesate să se extindă pe piața africană. Țara noastră își propune să își consolideze prezența economică în Africa printr-un parteneriat mai strâns cu Egiptul, unul dintre cei mai importanți parteneri comerciali ai țării noastre din afara Uniunii Europene.
Subiectul a fost discutat în cadrul unei întâlniri dintre ministra interimară a Afacerilor Externe, Oana Țoiu, și ministrul egiptean de Externe, Badr Abdelatty, desfășurată în marja Consiliului de Asociere UE-Egipt. Potrivit șefei diplomației române, discuțiile s-au concentrat pe extinderea cooperării economice și identificarea unor noi oportunități pentru companiile românești.
„Volumul schimburilor comerciale dintre România şi Egipt a depăşit pragul de 1 miliard de euro şi este momentul unei discuții aplicate despre sprij...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.