Șeful Armatei, generalul Gheorghiță Vlad, în videoconferința cu Oleksandr Syrskyi, omologul ucrainean. Ce au discutat cei doi

acum 1 saptamana 14

Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, a avut o convorbire cu omologul său ucrainean, generalul Oleksandr Syrskyi. Discuția a fost axată pe situația de securitate din regiunea Mării Negre și implicațiile acesteia pentru stabilitatea zonei.

Discuțiile au vizat contextul actual de securitate, cei doi oficiali analizând măsuri pentru îmbunătățirea capacităților de supraveghere și avertizare în Marea Neagră. Au vizat și discuții referitoare la consolidarea cooperării între structurile militare. Șeful Statului Major al Apărării a evidențiat necesitatea menținerii unui dialog constant și a schimbului de informații, pentru o evaluare corectă a situației din teren și o reacție adecvată la evoluțiile de securitate.

Sursa: https://www.gandul.ro/politica/seful-armatei-generalul-gheorghita-vlad-in-videoconferinta-cu-oleksandr-syrskyi-omologul-ucrainean-ce-au-discutat-cei-doi-20925324
Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.