Sindicaliştii din Educaţie vor picheta joi, începând cu ora 11:00, Palatul Parlamentului, au anunţat într-un comunicat de presă reprezentanţii Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ, ai Federaţiei Sindicatelor din Educaţie “Spiru Haret” şi Federaţiei Naţionale Sindicale “ALMA MATER”.
Potrivit unui comunicat remis presei, reprezentanţii angajaţilor din învăţământ vor depune peste 160.000 de semnături strânse pentru susţinerea unei iniţiative legislative menite să modifice şi să completeze Legile Educaţiei (Legile nr. 198/2023 şi nr. 199/2023). Aceştia cer anularea prevederilor din Legea nr. 141/2025, despre care spun că sunt dăunătoare sistemului educaţional.
Sindicaliştii solicită reducerea numărului de elevi din clase, revenirea la normele didactice anterioare, acordarea unei prime de instalare pentru profesorii care predau în zone defavorizate, organizarea separată a clasei ...

acum 1 ora
5























English (US) ·
Romanian (RO) ·