Studiu cu rezultat neașteptat: persoanele care îmbătrânesc trebuie să fumeze din ce în ce mai multă iarbă
acum 2 ore
51
Cercetările sugerează că persoanele care îmbătrânesc ar trebui să fumeze din ce în ce mai multă iarbă pe măsură ce anii trec. Potrivit Futurism, este vorba despre un studiu realizat de Institutul Salk care s-a concentrat pe un canabinoid numit canabinol. Acesta este un produs secundar al unui ingredient activ din iarbă responsabil pentru efectele sale psihoactive.
În experimentele care au folosit culturi de celule cerebrale umane și celule animale, cercetătorii au descoperit că produsul părea să protejeze neuronii împotriva stresului oxidativ, o formă de uzură biologică care duce la moartea celulară. Stresul oxidativ este considerat un factor critic în bolile neurodegenerative precum Alzheimer.
Fumatul de iarbă, pro și contra
Deși rezultatele studiului pot fi interpretate diferit, fumatul recreațional ar putea reduce șansele de a dezvolta demență și afec...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.