Summit-ul de la Evian, ziua trei. Trump întârzie la ședința cu liderii G7 și le spune: „Eu sunt șeful”. Ce întâlniri mai are pe agendă președintele SUA

acum 1 saptamana 2

Este a treia și ultima zi a summit-ului G7 de la Evian, Franța, iar liderii mondiali au început și astăzi ședința de lucru mai târziu decât era planificat. Președintele american, Donald Trump, a fost cel care s-a lăsat așteptat, intrând în sală după ce aproape toți ceilalți lideri ajunseseră deja.

„Eu sunt șeful”, a glumit Trump în timp ce intra în sală. Secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, i-a ținut scaunul lui Trump, iar președintele i-a spus oficialului că poate rămâne la ședință dacă dorește.

În timp ce liderii îl așteptau pe Trump, președintele SUA a postat mai multe mesaje pe rețeaua sa de socializare Truth Social, printre care și un plan de a amâna nominaliza...

Sursa: https://www.gandul.ro/international/summit-ul-de-la-evian-ziua-trei-trump-intarzie-la-sedinta-cu-liderii-g7-si-le-spune-eu-sunt-seful-ce-intalniri-mai-are-pe-agenda-presedintele-sua-20925647

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.