Un tumul vechi de 3.500 de ani, descoperit în Vrancea, va fi integrat în circuitul turistic

acum 1 ora 6

Este vorba despre tumulul de pe dealul Morii, o structură funerară de o raritate excepțională, veche de peste 3.500 de ani, specifică comunităților preistorice.

Potrivit unui comunicat al CJ Vrancea, situl arheologic, aparținând culturii Monteoru din Epoca Bronzului (aproximativ anul 1.500 î.Hr.), reprezintă cea mai veche construcție de acest tip descoperită pe teritoriul județului Vrancea și una dintre puținele din România.

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici, împreună cu primarii din zonă și reprezentanți ai Muzeului Vrancei, a vizitat situl arheologic, unde echipa de cercetători desfășoară în prezent lucrările de excavare și analiză.

„Acest sit arheologic ne arată de unde a plecat omenirea, cum trăiau comunitățile preistorice și cât de adânci ne sunt, de fapt, rădăcinile aici, acasă. Vreau să identificăm cele mai bune soluții de conservare și, mai ales, să punem în valoare acest loc unic prin includerea lui într-un circuit turistic națio...

Sursa: https://www.mediafax.ro/cultura-media/un-tumul-vechi-de-3-500-de-ani-descoperit-in-vrancea-va-fi-integrat-in-circuitul-turistic-23761641

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.