Vedetele tenisului vor limita la 15 minute aparițiile în fața presei la Wimbledon, în prima săptămână a turneului. Măsura face parte dintr-un protest prin care jucătorii cer premii mai mari, deși organizatorii au anunțat deja o creștere de 20% pentru acest an, informează Financial Times.
Jucătorii și jucătoarele ar urma să înceapă „campania de protest prin acțiune directă” la conferința de presă de dinaintea turneului, programată în acest weekend, potrivit unui comunicat publicat miercuri seară.
Jucătorii cer 15% din veniturile turneului
Larry Scott, fost oficial important în ATP și WTA, reprezintă jucătorii în acest demers. Aceștia cer ca premiile de la Wimbledon să ajungă la 15% din veniturile turneului, evaluate la 444,8 milioane de lire sterline.
Campania a început la Roland-Garros, al doilea turneu de Grand Slam al sezonului. ...

acum 1 ora
11





















English (US) ·
Romanian (RO) ·