Veștea, prima reacție după ultimatumul dat de PNL: Voi merge mai departe cu mandatul încredințat. România are nevoie urgentă de stabilitate

acum 1 saptamana 20

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a reacționat luni seara, la scurt timp după ce Ilie Bolojan, liderul PNL, a anunțat, după ședința Biroului Politic Național, că formațiunea nu va susține un guvern condus de acesta.

Vestea a transmis că va continua demersurile pentru formarea Executivului și a respins ideea retragerii sale din funcția de premier desemnat.

„Vreau să fie foarte clar: nu îmi depun mandatul de premier desemnat. Am acceptat această responsabilitate cu bună-credință și voi merge mai departe cu mandatul încredințat, pentru că România are nevoie urgentă de stabilitate și de un guvern funcțional. Nu sunt un om conflictual și nu mi-am dorit nicio clipă ca această situație să provoace tensiuni sau rupturi în interiorul partidului. Respect decizia colegilor mei, chiar dacă mi-aș fi dorit ca propunerea pe care am prezentat-o să fie analizată dincolo de presiunea și emoțiile momentului”, a declarat acesta.

Veștea exclude varianta unui Executiv minoritar: Nu...

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/vestea-prima-reactie-dupa-somatia-pnl-voi-merge-mai-departe-cu-mandatul-incredintat-romania-are-nevoie-urgenta-de-stabilitate-23756016

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.