Zile de foc în România: val de aer fierbinte, temperaturi ridicate, disconfort termic. Sfaturile medicilor: multă apă, ajustarea alimentației, limitarea deplasărilor după ora 11.00
acum 1 ora
6
Avem zile de foc în România. Canicula se amplifică, avertizează meteorologii, care au emis primul Cod portocaliu din această vară. În mai multe județe din vestul și centrul țării sunt așteptate mâine 37 de grade. Atenție, însă, aceste valori sunt măsurate în adăposturile meteo, la umbră. Temperaturile pe care le vom resimți la soare, în mijlocul orașelor, vor trece de 40 de grade. Și astăzi a fost cald în toată țara.
Temperaturile au început să crească accelerat încă de dimineaţă. La ora 8 erau deja 20 de grade la Timişoara. Spre prânz, canicula a pus stăpânire peste oraş.
Aproape toată ţara s-a aflat în cursul zilei sub atenţionare Cod galben. La Bucureşti, termometrele au arătat 23 de grade Celsius dimineaţa şi au urcat până la 31 la prânz, însă temperatura resimţită în oraş a depăşit 39 de grade. La fel a fost şi la Oradea, unde d...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.
Zile de foc în România: val de aer fierbinte, temperaturi ridicate, disconfort termic. Sfaturile medicilor: multă apă, ajustarea alimentației, limitarea deplasărilor după ora 11.00