Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Parlamentul a respins Guvernul propus de el, că România intră într-o nouă perioadă de „nesiguranță și neliniște”. Veștea a spus că și-a făcut datoria și că a încercat să obțină sprijin prin dialog cu toate partidele dispuse să discute.
Adrian Veștea a declarat luni seară, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care îl propusese, că și-a îndeplinit responsabilitatea până la capăt și a avertizat că România riscă să intre într-o nouă perioadă de instabilitate politică, cu efecte asupra unor proiecte strategice.
Veștea a subliniat că și-a asumat mandatul într-un moment dificil și că a încercat să formeze un Executiv într-un interval în care România nu își permite întârzieri.
„După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante ...

acum 1 ora
23























English (US) ·
Romanian (RO) ·