Adrian Veștea, prima reacție după ce Cabinetul său a eșuat în Parlament: „Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”

acum 1 ora 23

Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni, după ce Parlamentul a respins Guvernul propus de el, că România intră într-o nouă perioadă de „nesiguranță și neliniște”. Veștea a spus că și-a făcut datoria și că a încercat să obțină sprijin prin dialog cu toate partidele dispuse să discute.

Adrian Veștea a declarat luni seară, după ce Parlamentul a respins învestirea Guvernului pe care îl propusese, că și-a îndeplinit responsabilitatea până la capăt și a avertizat că România riscă să intre într-o nouă perioadă de instabilitate politică, cu efecte asupra unor proiecte strategice.

Veștea a subliniat că și-a asumat mandatul într-un moment dificil și că a încercat să formeze un Executiv într-un interval în care România nu își permite întârzieri.

„După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante ...

Sursa: https://www.gandul.ro/politica/adrian-vestea-prima-reactie-dupa-ce-cabinetul-sau-a-esuat-in-parlament-20931305

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.