Prim-ministrul conservator David Cameron, care a convocat referendumul, dar a militat pentru rămânerea Marii Britanii în Uniune, și-a dat demisia a doua zi, arată AP.
Toți succesorii săi s-au luptat, în mare parte fără succes, cu consecințele acelei rupturi. Cel mai recent este prim-ministrul laburist Keir Starmer, care a anunțat luni că demisionează după doi ani de economie stagnantă, guvern disfuncțional și un electorat divizat și dezamăgit. Toate acestea sunt moșteniri, cel puțin parțial, ale Brexitului.
Campania pentru Brexit a canalizat nemulțumirea
Susținătorii Brexitului au promis că părăsirea blocului politic și economic, care număra atunci 28 de state membre, va permite Regatului Unit să „recâștige controlul” asupra legilor, economiei și frontierelor sale.
În timp ce campania pentru „rămânere” s-a con...

acum 1 ora
12























English (US) ·
Romanian (RO) ·