Directorul Centrului Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog atrage atenția: „Sunt extraordinar de puţini medici de medicină şcolară”

acum 59 minute 16

Directorul Centrului Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog, Cătălina Constantin, a atras atenţia, în această seară, că în România sunt foarte puţini medici de medicină şcolară, psihologi şcolari sau consilieri şcolari. Aceasta a mai spus că este nevoie de o mai bună pregătire a întregului sistem care îngrijeşte copilul, scrie news.ro.

„Este o nevoie uriaşă de pregătire a întregului sistem care îngrijeşte copilul. Că este vorba de educaţie, că este vorba de sănătate, este o nevoie uriaşă pe sănătatea mentală şi pe promovarea sănătăţii, care de fapt reprezintă un sfert din intervenţiile pe care le putem face în legătură cu copiii noştri. Din punctul meu de vedere, sunt extraordinar de puţini medici de medicină şcolară, foarte puţini psihologi şcolari şi foarte puţini consilieri şcolari”, a declarat Cătălina Constantin la Medika TV.

Potrivit directorului, ar fi nevoie ca numărul specialiştilor să se tripleze.

„Aceşti experţi au nevoie să aibă grijă nu doar...

Sursa: https://www.gandul.ro/actualitate/directorul-centrului-national-de-sanatate-mintala-si-lupta-antidrog-atrage-atentia-sunt-extraordinar-de-putini-medici-de-medicina-scolara-20935770

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.