Eugen Tomac dezvăluie culisele negocierilor pentru un guvern tehnocrat: „Ilie Bolojan a considerat că este o soluție de luat în seamă”
acum 54 minute
19
EugenTomac a prezentat la Digi24 propria versiune asupra negocierilor eșuate și a respins categoric ideea că președintele Nicușor Dan ar fi avut vreun rol în căderea Guvernului Bolojan.
Potrivit lui Tomac, propunerea unui cabinet format din specialiști independenți a apărut ca o încercare de a depăși blocajul dintre partidele coaliției și de a permite adoptarea rapidă a reformelor asumate de România.
„Domnul prim-ministru Ilie Bolojan a spus la consultările de la Palatul Cotroceni că un guvern tehnocrat este o soluție de luat în seamă”, a declarat Tomac, subliniind însă că liderul liberal nu și-a asumat niciodată explicit susținerea unui asemenea Executiv.
„Cu o oră înainte de ședința PNL mi-a spus că nu voi fi susținut”
Eugen Tomac afirmă că, până în ultimul moment, discuți...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.