Genul programului: ipocrizie. Cum a devenit justiția inamicul celor care până mai ieri ieșeau în stradă să o apere. După ce au aplaudat ani de zile condamnările adversarilor politici și făceau glume cu „statul paralel”, acum acuză sistemul că le fabrică dosare
acum 57 minute
17
„Unde-i statul paralel, că vreau să emigrez în el!” Este doar una din lozincile care au împânzit Piața Victoriei la protestele „Toți pentru justiție” din regimul Dragnea. Astăzi, atât activiștii din piață, cât și politicienii care se mândreau cu sloganul „Fără penali în funcții publice”, și-au schimbat la 180 de grade poziția față de justiție, care între timp a devenit „capturată” și au aflat, în sfârșit, unde e statul paralel.
Ipocrizia politică a ajuns la apogeu în aceste zile. Dacă pentru USR justiția este independentă doar atunci când adversarii politici – spre exemplu Liviu Dragnea, Victor Ponta sau Sorin Grindeanu – sunt luați în cilimator, atunci când Vlad Voiculescu, Clotilde Armand sau Dominic Fritz au probleme cu legea, aceeași justiț...
SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.
Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).
Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.
Genul programului: ipocrizie. Cum a devenit justiția inamicul celor care până mai ieri ieșeau în stradă să o apere. După ce au aplaudat ani de zile condamnările adversarilor politici și făceau glume cu „statul paralel”, acum acuză sistemul că le fabrică dosare