Kelemen Hunor, despre relația cu Peter Magyar: „Intenția noastră este să avem o relație corectă cu Guvernul Ungariei”

acum 1 ora 8

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, spune că va relua dialogul cu noul premier al Ungariei, Peter Magyar, după instalarea Executivului de la Budapesta. Acesta speră că relațiile dintre București și Budapesta vor continua pe baza dialogului și a colaborării, indiferent de schimbările politice din cele două capitale.

Kelemen Hunor a declarat, într-o intervenție la RFI, că după întâlnirea avută anterior cu Peter Magyar, cei doi nu au mai discutat, dar obiectivul rămâne dezvoltarea unei relații bazate pe respect, colaborare și încredere între România și Ungaria.

Kelemen Hunor, reacție după eșecul Cabinetului Veștea. Ce spune despre partidul lui George Simion „Au început să transforme AU...                    </div>
		<p style=Sursa: https://www.gandul.ro/politica/kelemen-hunor-despre-relatia-cu-peter-magyar-intentia-noastra-este-sa-avem-o-relatie-corecta-cu-guvernul-ungariei-20932589

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.