Referitor la desemnarea lui Adrian Veștea și la eșecul acestuia de a obține sprijin parlamentar luni, Kelemen Hunor a declarat:
„În primul rând, trebuie să tragem concluzia că desemnarea unui candidat la funcția de prim-ministru dintr-un partid, fără ca acesta să se bucure de sprijinul partidului, este o decizie greșită încă de la început. Aceasta presupune că intenția celui care a propus candidatura a fost aceea de a reordona raporturile de forță din interiorul partidului. Dacă nu a fost intenția președintelui, atunci a fost a celor care i-au propus o astfel de soluție. Astăzi, acest lucru nu mai poate fi făcut. Reacția partidelor parlamentare a fost, din acest punct de vedere, foarte fermă.
Pe de altă parte, desemnarea ca prim-ministru a unei persoane care, la nivel local, în calitate de primar sau de președinte al consiliului județean, poate fi considerată relativ de succes, dar care nu are experiența și capacitatea de a conduce un guvern, de a purta negocieri polit...

acum 1 ora
9























English (US) ·
Romanian (RO) ·