Kenya: Nouă eleve, acuzate de uciderea a 16 colege în urma unui incendiu izbucnit la un internat

acum 1 ora 13

Autoritățile judiciare din Kenya au anunțat marți că nouă eleve vor fi judecate pentru 16 capete de acuzare de omor, în legătură cu incendiul izbucnit în mai la internatul Utumishi, notează AFP

Incendiul s-a produs la un internat care găzduia eleve cu vârste cuprinse între 15 și 18 ani, iar în urma tragediei, 16 adolescente și-au pierdut viața, iar alte 132 au fost rănite. 

Cele nouă eleve inculpate se află în arest încă din 29 mai, la o zi după producerea incendiului, fiind inițial acuzate de incendiere, acuzațiile fiind extinse în urma analizării unor noi probe. 

Țara est-africană se confruntă de ani de zile cu incendii frecvente în căminele școlare. Potrivit datelor menționate în anchetă, Crucea Roșie din Kenya a înregistrat nu mai puțin de 47 de incendii în ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/stirile-zilei/kenya-noua-eleve-acuzate-de-uciderea-a-16-colege-in-urma-unui-incendiu-izbucnit-la-un-internat-23760503

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.