Manifestație vineri seară în Piața Victoriei, sub sloganul „E nevoie să apărăm democrația”

acum 4 zile 14

Protestul este anunțat de organizațiile civice „Rezistența”, „Corupția ucide”, „Inițiativa România” și „Asociația MEA”, într-o postare publicată pe Facebook. Potrivit organizatorilor, manifestația ar urma să dureze patru ore.

„România e sub asediu! Când tot sistemul se luptă din răsputeri să nu se schimbe nimic este timpul să ieșim iar în stradă”, au scris organizatorii în descrierea evenimentului.

Asociațiile afirmă că protestul este îndreptat împotriva unui „stat capturat” și invocă apărarea statului de drept, a democrației și a direcției pro-europene a României.

„Am fost sute de mii în stradă pentru Justiție, NU corupție! Suntem tot aici. Este nevoie IAR de fiecare dintre noi”, se mai arată în mesajul publicat pe Facebook.

Manifestația are loc după o zi de joi marcată de mai multe decizii care au vizat lideri politici.

Joi, Tribunalul Ilfov a suspendat provizoriu deciziile Sursa: https://www.mediafax.ro/social/manifestatie-vineri-seara-in-piata-victoriei-sub-sloganul-e-nevoie-sa-aparam-democratia-23758140

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.