Președintele turc Recep Tayyip Erdogan l-a primit marți pe președintele polonez Karol Nawrocki într-o ceremonie oficială organizată la Ankara.
Președintele polonez a fost primit la intrarea principală, fiind întâmpinat cu o paradă militară și intonarea imnurilor naționale ale Turciei și Poloniei.
Ceremonia a inclus și o defilare cu drapele și soldați care reprezintă cele 16 state turcești și au tras 21 de salve. Președintele Nawrocki i-a salutat pe militari turci.
Ulterior, cei doi lideri și-au prezentat delegațiile și au mers la o conferință de presă comună, potrivit Anadolu.
„Ca doi aliați NATO care și-au menținut poziția indispensabilă în securitatea Europei și arhitectura defensivă, împreună cu Polonia, lucrăm să ne întărim cooperarea”, a anunțat Erdogan.
„Prietenia dintre Polonia și Turcia datează de...

acum 1 ora
6























English (US) ·
Romanian (RO) ·