„Am avut plăcerea să anunț astăzi, la Summitul Flancului Estic, că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest «format Helsinki»”, a scris Nicușor Dan pe platforma X.
Șeful statului a afirmat că acest lucru reprezintă „o dovadă a rolului activ jucat de România, la nivelul UE și NATO, în consolidarea Flancului Estic”.
Potrivit președintelui, securitatea și apărarea Flancului Estic se întind „de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră”, motiv pentru care este esențială o coordonare strânsă între state.
„Securitatea și apărarea Flancului se întind de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră, motiv pentru care o coordonare strânsă între statele noastre este esențială atât pentru a asigura complementaritatea dintre UE și NATO ( în sensul conceptului NATO 3.0), cât și pentru a menține o relație transatlantică puternică și pentru a consolida Uniunea Europeană în domeniile militar și al apărării”, a subliniat Nicușor Dan....

acum 1 ora
6






















English (US) ·
Romanian (RO) ·