Nicușor Dan anunță că România va găzdui următorul Summit al Flancului Estic

acum 1 ora 6

Am avut plăcerea să anunț astăzi, la Summitul Flancului Estic, că România va găzdui următoarea reuniune a liderilor în acest «format Helsinki»”, a scris Nicușor Dan pe platforma X.

Șeful statului a afirmat că acest lucru reprezintă „o dovadă a rolului activ jucat de România, la nivelul UE și NATO, în consolidarea Flancului Estic”.

Potrivit președintelui, securitatea și apărarea Flancului Estic se întind „de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră”, motiv pentru care este esențială o coordonare strânsă între state.

„Securitatea și apărarea Flancului se întind de la Arctica și Marea Baltică până la Marea Neagră, motiv pentru care o coordonare strânsă între statele noastre este esențială atât pentru a asigura complementaritatea dintre UE și NATO ( în sensul conceptului NATO 3.0), cât și pentru a menține o relație transatlantică puternică și pentru a consolida Uniunea Europeană în domeniile militar și al apărării”, a subliniat Nicușor Dan....

Sursa: https://www.mediafax.ro/politic/nicusor-dan-anunta-ca-romania-va-gazdui-urmatorul-summit-al-flancului-estic-23761637

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.