Protestele continuă în Serbia după ce președintele Vucic a anunțat că își va da demisia

acum 1 ora 25

Mii de persoane s-au strâns duminică în orașul Kraljevo pentru a continua demonstrațiile împotriva guvernării de la Belgrad, deși președintele Aleksandar Vucic a anunțat sâmbătă că va renunța la funcție. 

Manifestația de duminică se încadrează în curentul pornit de tragedia de la gara din Novi Sad, din noiembrie 2024  când prăbușirea unui acoperiș al gării a ucis 16 persoane. 

Incidentul a devenit un simbol al proastei gestionări guvernamentale și al corupției, generând cele mai ample proteste din Serbia de la înlăturarea de la putere a lui Slobodan Milosevic în anul 2000, notează Reuters.  

Cu toate acestea, unii observatori politici se îndoiesc că retragerea lui Vucic va însemna și ieșirea sa completă din viața politică. Potrivit analiștilor, liderul sârb ar putea candida ...

Sursa: https://www.mediafax.ro/stirile-zilei/protestele-continua-in-serbia-dupa-ce-presedintele-vucic-a-anuntat-ca-isi-va-da-demisia-23762986

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.