Conflictul din PNL se adâncește după schimbarea radicală de poziție a conducerii partidului față de PSD. Europarlamentarul Rareș Bogdan, aflat printre liberalii „pe lista neagră” după ce a susținut învestirea Guvernului Veștea, acuză conducerea lui Ilie Bolojan de ipocrizie și dublu standard, susținând că liberalii au blocat, în urmă cu doar câteva zile, un executiv condus de un premier PNL, pentru ca acum să anunțe că vor vota un guvern minoritar format exclusiv din PSD.
Rareș Bogdan susține că noua strategie a conducerii PNL demontează argumentele invocate în timpul războiului intern declanșat după desemnarea lui Adrian Veștea. Liberalul afirmă că tabăra Bolojan a cerut sancționarea și excluderea celor care au sprijinit un guvern cu premier, vicepremier și cinci miniștri liberali, dar este acum dispusă să asigure voturile necesare învestirii unui executiv condus exclusiv de PSD. În opinia sa, schimbarea de poziție reprezintă o ruptură față de discursul politic din ultimele ...

acum 1 ora
11






















English (US) ·
Romanian (RO) ·