Șefii Pentagonului s-au răzgândit: impun din nou vaccinarea obligatorie după ce sute de militari s-au îmbolnăvit

acum 1 ora 5

Șefii Pentagonului au decis să restabilească vaccinarea obligatorie împotriva gripei pentru toți noii recruți militari, anunță ABC News.

Decizia a fost luată după ce o epidemie de gripă la Baza Aeriană Lackland a îmbolnăvit aproape 300 de cursanți. Totuși, oficialii au spus că schimbarea nu are legătură cu epidemia.

Hotărârea modifică decizia din aprilie a Secretarului Apărării, Pete Hegseth. Atunci, Hegseth a semnat un ordin prin care vaccinarea a devenit opțională. Ulterior, doar 40% dintre militari au ales să se vaccineze.

Vaccinarea a fost una dintre temele favorite ale Administrației Trump. Inclusiv, secretarul Sănătății, Robert F. Kennedy Jr, a luat măsuri și a transmis mesaje împotriva diferitelor tipuri de vaccin.

Sursa: https://www.mediafax.ro/externe/sefii-pentagonului-s-au-razgandit-impun-din-nou-vaccinarea-obligatorie-dupa-ce-sute-de-militari-s-au-imbolnavit-23761639

Citiți întregul articol

Declinarea răspunderii !!!

SP1.RO este un agregator automat de știri din România. În fiecare articol, preluat de SP1.RO cu maxim 1000 de caractere din articolul original, este specificat numele sursei și hyperlink-ul către sursă.

Preluarea informațiilor urmăreste promovarea și facilitarea accesului la informație, cu respectarea drepturilor de proprietate intelectuală, conform cu termenii și condițiile sursei (caleaeuropeana.ro).

Dacă sunteți proprietarul conținutului și nu doriți să vă publicăm materialele, vă rugăm să ne contactați prin e-mail la [email protected] și conținutul va fi șters în cel mai scurt timp posibil.