UPDATE Simion: Fără AUR nu se poate. Am venit cu o propunere de premier
Întâlnirea dintre președintele Nicușor Dan și delegația AUR a început.
Delegația AUR e formată din liderul formațiunii, George Simion, Petrișor Peiu, Gianina Șerban, Adrian Axinia și Gheorghe Piperea.
Liderul AUR, George Simion, a declarat după consultările de la Palatul Cotroceni că formarea unei majorități guvernamentale stabile nu este posibilă fără implicarea partidului său. Acesta a susținut că AUR a venit la discuțiile cu președintele cu o propunere proprie de premier.
„România a fost adusă în această situație de guvernările irresponsabile și de conducătorii slabi pe care i-am avut. AUR, ca de fiecare dată în zilele acestea de criză, a venit în fața lui Nicușor Dan cu o propunere de program de ieșire din criză și cu o propunere de premier AUR, desigur respectând votul românilor. Cred că am fost singurii care am respectat voința românilor așa cum a rezultat ea din alegerile din...

acum 1 ora
5























English (US) ·
Romanian (RO) ·